Bordo Pasaport Nedir ?

Bordo Pasaport Nedir ?

Bordo pasaport yani umuma açık, her Türk vatandaşının alabileceği pasaport türüdür. Bu pasaportu alabilmek için en iyi belge nüfus hüviyet cüzdanıdır. Bu belgenin yanında istenn diğer belgeler ise fotoğraf, harç ve cüzdan bedeli ödenmiş makbuzu ve çocuklar için anne – baba vuvafakatnamesi.

Umumi pasaport yani bordo pasaport illerde il emniyet müdürlüklerinde ve bunun yanında büyük illerde ilçe emniyet müdürlüklerinde bulunan pasaport şube müdürlüklerine başvuru yapılarak alınabilen pasaporttur.

Bu pasaportun kullanım hakkının kaybedilmesi gibi bi durum söz konusu değildir. Yani her Türk vatandaşımız bu pasaporta sahipse ve kullanım süresi varsa hiçbir kısıtlama olmadan pasaportunu kullanabilir. Eğer pasaportlarını aldıktan sonra haklarında yurt dışı çıkış yasağı çıktıysa bu pasaportu kullanamazlar.

Tabi burada hakkı kaybetmeyle alakalı ince bi durum var. Eğer anne ya da baba çocuklarına verdikleri muvafakatname dediğimiz izin belgesinden vazgeçerlerse çocuklar bu pasaportu kullanamazlar.

Bu bilgi 13.054 kez okundu.

FavoriteLoadingFavorilerime ekle

7 Yorum

  1. gemi adamı için hangi renk pasaport gerekli daha dogrusuda yagcılara hangi renk pasapot gerekli

  2. Yönetici

    @Ramazan Bey; Normal şartlarda bordo pasaport almanız gerekmektedir. Ama gerek geminin şirketi gerekse emniyet müdürlüğünden gerekli bilgiyi alabilirsiniz.

  3. Gökhan

    Siteniz çok başarılı…

    Şimdi şöyle birşey yaşadı bi dostum bundan 5 yıl önce bir hırsızlık olayına karışmış hırsızlıkta motor hırsızlığı davaso yıllardır devam edıyor fakat kıbrısa kimlikle çıktı pasaport alırken o mahkemelerle alakalısıkıntı çıkarmı aranması yok ise tabi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

  4. Ramazan arkadaşım, pasaport almana gerek yok. STCW kursunu tamamladıysan zaten sana liman başkanlıklarından gemiadamı cüzdanı vereceklerdir. Bunu emniyetten harçsız olarak mühürletip pasaport yerine kullanabilirsin ama bu şekilde sadece çalıştığın gemi ile başka limanlara gitmen durumunda pasaport yerine geçer.

Yorum Ekle

Lütfen kutucuğu işaretleyiniz.