Çocuğuma Nasıl Pasaport Alırım ?

Çocuğuma Nasıl Pasaport Alırım ?

Çocuğa pasaport almak için şunu belirteyim ki çocuğun kaç yaşında olduğu önemli değildir. Bir çocuk doğumundan bir gün sonra ya da on yıl sonra yurt dışına seyahat edecekse mutlaka bir pasaportunun olması gerekmektedir.

Eski tip pasaportlarda yani eskiden bildiğimiz lacivert pasaportlarda anne ya da baba isterse çocuk anne ya da baba refakatine eklenebiliyordu. Ancak artık bu uygulamaya son verildi. Yeni tip pasaportlarda her birey ayrı tip pasaport almaktadır. Çocuk, yani doğduğu andan on sekiz yaşını doldurduğu ana kadar ki zamanda tüm yurt dışı seyahatlerinde mutlaka ve mutlaka pasaport almak zorundadır. Yine buradaki önemli bir husus ise bebek bir günlük dahi olsa fotoğrafı ve nüfus cüzdanı gerekmektedir.

Çocuğa pasaport alırken fotoğraf, nüfus cüzdanı, harç ve cüzdan bedelleri ana evraklardır. Burada onlar için önemli olan husus ise bir muvafakatname gerekiyor olmasıdır. Yani anne ve babadan alınan izin belgesi gerekmektedir. Anne ve baba izin vermediği sürece çocuklar yurt dışına çıkamazlar.

Bu muvafakname belgesi için ya anne ve baba noter huzurunda çocuklarına izin verdiğini belirtelerek noter tastikli belgeyi alabilirler ya da çocuklarla birlikte anne ve baba da emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube müdürlüğüne gelerek bu belgeyi oluşturabilirler.

Bu bilgi 14.188 kez okundu.

FavoriteLoadingFavorilerime ekle

2 Yorum

  1. ya ben acayip derecede çok İngiltere’ye gitmek istiyorum.Orayı görmeyi çok istiyorum,özellikle de Londra.Hayallerimin şehri,mutlaka gitmeliyim gitmezsem çatlarım.Bu arada ben 14-15 arası bir yaştayım.İngiltere’ye gitmek istememin en önemli nedeni ONE DİRECTİON’u görmek.Tek isteğimm buuu

  2. ben 17 yaşındayım 18 girmeme az kaldı vizesiz bir ülkeye güney koreye seyehat etmek istiyorum bunun için yapmam gereken tek şey bulunduğum şehirin il emniyet müdürlüğünden pasaport işlemleri, için gidip belirtilen miktarda parayı bankaya yatırım gerekli evraklarla uğraşmak sanırım!!BUNUNCEVABI NEDİR?

Yorum Ekle

Lütfen kutucuğu işaretleyiniz.