Darbuka çalmak isteyenler nasıl başlayabilir ?

Darbuka çalmak isteyenler nasıl başlayabilir ?

Darbukayı seven, darbuka çalmaya karar veren ve öğrenmek isteyen birisi ilk olarak İstanbul ‘daki İstiklal Caddesinde bulunan Tünel ‘e gitmeliler. Çünkü müziğin duayenleri oradadır genellikle. Bunun yanında enstrüman almak isteyen birisi de oraya gitmelidir. Çünkü en iyi enstrümanlar orada satılmaktadır. Enstrüman alırken hem dış görünüş hem de yapı malzemesi önemlidir. Yine iyi bir darbukanın düm ve tek tonları çok iyi olmalı. Yani hiç bilmeyen birisi vurduğunda bile düm – tek tonları kulağa hoş gelmeli.

Diyelim ki darbuka çalmaya karar verdiniz ve bir darbuka alıp eve gittiniz. Kendi başına darbuka çalmayı öğrenebilir belki ama kesinlikle ilerletemez. Mutlaka bir darbuka hocasından ders almalı ya da bir darbuka ustasının videolu derslerini izlemeli. Bu tür videolar internette fazlasıyla mevcud. Çünkü darbuka çalarken sadece düm – tek kullanılmaz. Bunların yanında parmak üçları ya da yan kısımlarıyla bir çok figür de çalınmaktadır. Yani kendisini geliştirmek, ilerletmek ve çok güzel işler ortaya çıkarmak için mutlaka bir ustadan yararlanmalı.

Bu bilgi 2.461 kez okundu.

FavoriteLoadingFavorilerime ekle

3 Yorum

  1. mrb kendimce evde amatör darbuka çalıyorum geliştirmek için mzk akedemsine gittim dün ama orda sanat ögretecek insan yerine neyse ben darbuka konusunda kendımı gelısdırmek ıstıorum yardımcı olursanız sevınırım 5309787986

  2. Yönetici

    Yukarıda nasıl başlangıç yapacağınızı anlattım. Bunun dışında darbuka ile ilgili başka yazılar da mevcut. Onlardan da faydalanabilirsiniz.

Yorum Ekle

Lütfen kutucuğu işaretleyiniz.