Deprem nasıl olur ?

Deprem nasıl olur ?

Deprem, yer kabuğundaki gerginliğin ansızın boşalmasıdır. Yer kabuğu devinir ve ilerler. Yer kabuğunun hareketi iki türlü olur. Ya, yana doğru hareket eder ya da bir kısmı aşağı çöker ya da yükselir. Depremin kaynaklarına göre, genellikle kırılmalar şeklinde olan depremler vardır. Bunun yanında bir de yanar dağların oluşturduğu depremler vardır. Ama en önemli olanı yer kabuğunun gerginliği sonucu oluşan depremlerdir. Bu gerginlik sonucunda, tüm dünya genelinde, yıllık ortalama 3 buçuk milyon deprem olmaktadır.

Yer kabukları birbirlerini sürekli iterler. İteleme olurken birbirlerine sürekli direnirler. Bu direnme sonucunda güçlü olan kara parçası güçsüz olan kara parçasına güç uygular ve güçsüz olan yer kabuğu yerinden hareket eder. Bu hareket depremin gerçekleşmesidir. Yerin içinde olan gerginliğin yeryüzüne olan uzaklığı her yerde farklıdır. Mesela, Marmara bölgesi civarında 7 – 10 km civarındadır. Yer kabuğu altındaki enerjinin boşalma gücü, depremin gücü ile orantılıdır. Söz gelimi, 1999 yılındaki Gölcük depremi 132 tane atom bombası gücüne denk idi. İşte böyle büyük bir güç ile yer kabuğunun itilmesini sonucu, yer kabuğu 2 – 3 metre hareket eder. Hareket etmesi için ise kırılması gerekmektedir. Yer kırılması olur, gerginlik boşalır ve deprem olmuş olur.

Bu bilgi 261 kez okundu.

FavoriteLoadingFavorilerime ekle

2 Yorum

  1. çooooooooooooooooooookkk iğrenç birşey bu.çünkü ben yer kabuğunun kırılmasının nasıl oluştuğunu sordum ama bana bunu çıkardılar.mitil…………………………………………..

  2. Yönetici

    @murat: Yer kabuğunun kırılması hakkında bilgiye de yukarıdaki yazı sayesinde ulaşabilirsiniz.

Yorum Ekle

Lütfen kutucuğu işaretleyiniz.