Pasaport Hangi Durumlarda Yenilenir ?

Pasaport Hangi Durumlarda Yenilenir ?

Hangi durumlarda yenilenmesi gerekir diye düşünüyorsak… Eğer pasaportunuzdaki vize sayfaları bitmiş ise mutlaka pasaportunuzu yenilemeniz gerekir yeni bir seyahat yapmak için. Yine bunun yanında pasaportunuz yanlışlıkla çamaşır makinesinde yıkanmış olabilir. Suyun içerisine düşmüş olabilir. Üzerine kahve dökülmüş olabilir. Veya bir şekilde kabı ya da sayfaları yırtılmış ya da eksilmiş olabilir. Yine bu gibi durumlarda mutlaka ve mutlaka pasaportun seyahat öncesinde yenilenmesi gerekir.

Yeni pasaportumuzda, bu durum sadece ve sadece bayanlar için geçerli; evlenme ya da boşanma gibi durumlarda onlarda soyadı değişikliği olmaktadır, bu sebepten dolayı evlendiklerinde ya da boşandıklarında bayanlar mutlaka pasaportlarını değiştirmelidirler. Pasaport yenileme işleri için ayrıca bir başvuru yerleri yoktur. Pasaport müracaat yerlerinin tamamında pasaport yenileme işlemleri yapılabilmektedir. İllerde il emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube müdürlükleri ve yine büyük illerde bulunan ilçe emniyet müdürlüklerindeki pasaport şube müdürlüğünde yenileme işlemleri yapılabilmektedir.

Pasaport yenileme işlemlerinde, tıpkı ilk defa pasaport başvurusunda bulunulduğu gibi pasaport yenileme işleminde de şahsen orada olunmalıdır. Pasaport yenileme işlemlerindeki en önemli evrak yine nüfus hüviyet cüzdanıdır. Nüfus cüzdanının haricinde bir kimlik belgesinin kabul edilmediğini belirtmek gerekir. Pasaport yenileme işleminde eğer pasaportunuzun hala kullanım zamanı var ise 54 lira olan cüzdan bedelini ödeyerek süreyi var olan pasaportunuza ekleyebilirsiniz. Eğer pasaportunuzun süresi dolmuş ise pasaport harç bedelini ödeyerek ve on yılı aşmamak kaydıyla pasaportunuzu yenileyebilirsiniz.

Bu bilgi 13.754 kez okundu.

FavoriteLoadingFavorilerime ekle

10 Yorum

 1. Yazılarınız çok güzel ya, günlük takip sırasına aldım bile ;)

 2. özgür

  Bilgiler eski kalmış, medeni hal durumu değişimi sonunda pasaportu değiştirmek gerekiyor mu yoksa sadece açıklamalar kısmına gerekli bilgi düşülerek pasaport geçerliliğini koruyor mu bu konunun son durumu nedir ?

 3. Yönetici

  @Özgür: Özgür Bey, tam olarak son durumu bilemeyeceğim. En yakın emniyet şubesine giderek, en doğru bilgiyi alabilirsiniz.

 4. merhaba bende çifte vatandaşlık var hem bulgaristan hem türkiye bulgar pasaportum camasır makınesınde yıkandı kazayla lakin en ön bilgi sayfasında herşey okunaklı bi sorun yok sadece resim biraz silik mühürlerimde gözüküyor şmdi almanyadayım türkiyeye dönücem yakında sizce bi sorun yaratırlarmı türk kimligim ve bulgar kimligimde var cok acil cevaplarsanız sevinirim.

 5. yagmur

  Merhabalar bu pasaport islemi icin bisey danisacaktim . Evliyken alinan vize bosandiktan sonra yeninpasaportta da gecerli oluyor mu?

 6. pasaportum yırtıldı ne yapmam gerekir yenisini çıkarmam için yırtık pasaportu götürmem gerekirmi

 7. pasaportum yırtıldı yeni pasaport çıkarmam için yırtık pasaportu götürmek zorundamıyım süreside geçmiş

Yorum Ekle

Lütfen kutucuğu işaretleyiniz.