Pasaport Nasıl Alınır ?

Pasaport Nasıl Alınır ?

İllerde il emniyet müdürlüklerinde pasaport şube müdürlükleri bulunur. Büyük illerde ilçe emniyet müdürlüklerinde de bu şube müdürlükleri bulunur. Bu bölümlere müracat edilerek pasaport alınabilir. Eğer yurt dışındaysanız büyükelçiliklere de başvurarak pasaport alabilirsiniz. Randevu alınmadan da şube müdürlüklerine pasaport için başvuru yapılabilir. Eğer randevu almak isteyen vatandaşlarımız ise e-pasaport.gov.tr adresinden bulunduğu il emniyet teşkilatına göre randevu alabilir. Yurt dışındaki vatandaşlarımızın mutlaka randevu alması gerekmektedir.

En çok merak edilen konulardan biri de “ben olmasam pasaport alınabilir mi” sorusudur. ya da bu müracatımı online ortamda gelmeden yapabilir miyim sorusudur. Pasaport başvurularında en önemli olan konulardan biri müracat sahibinin müracat anında bizzat bulunmasıdır. Dolayısıyla bunu çocuk, anne – baba ve çalışan biri olması durumu değiştirmemektedir. Şahısların bizzat müracat biriminde müracat anında bulunması gerekmektedir.

Yine alınacak pasaportun türüne göre evraklar değişiklik göstermektedir. Ancak pasaport başvuru esnasındaki en önemli evrak nufüs kimliğidir. Aslı mutlaka bulunması gereken evraktır. Bunun yanında kimlik özelliği taşıyan ehliyet gibi evraklar hiçbir zaman kimlik yerine kabul edilmez.

Bu bilgi 1.039 kez okundu.

FavoriteLoadingFavorilerime ekle

1 Yorum

  1. Bilgilendirme için teşekkür ederim :)

Yorum Ekle

Lütfen kutucuğu işaretleyiniz.