Yeşil Pasaportun Özellikleri Nelerdir ?

Yeşil Pasaportun Özellikleri Nelerdir ?

Yeşil pasaport temelde devlet memurlarına verilen pasaporttur ama her devlet memuru yeşil pasaport alamaz. Kadro derecesi 1, 2 ve 3 olan (ki bunu elde edebilmesi için ortalama 10 – 15 yıl kadar çalışması gerekmektedir.) devlet memurları yeşil pasaport alabilirler. Yeşil pasaport yine illerde pasaport şube müdürlüklerince verilmektedir. İstanbul ili için yeşil pasaport almak isteyen memurlar sadece Vatan caddesindeki merkez emniyet müdürlüğünden alabilirler.

Yeşil pasaport için en temel evrak, kişinin çalıştığı kurumdan alınmış yeşil pasaport talep formudur. Bu formlar kişinin fotoğrafını, kadro ve kimlik bilgilerini içerir. Bunun yanında yine nüfus hüviyet cüzdanı ve 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Yine bunun yanında yeşil pasaportlar harca tabi değildir ama pasaport cüzdan ücreti alınmaktadır.

Yeşil pasaport sahiplerini diğer pasaport sahiplerinden ayıran en önemli özellik dünyanın birçok ülkesine kısa süreli ziyaretlerinde vize istenmemesidir. Bu ülkelere örnek vermek gerekirse; Almanya, Fransa ve yeni uygulamayla Rusya gibi ülkelerdir. Kısa süreli seyahatlerde hangi ülkelere vizesiz gidildiğini Dış İşleri Bakanlığının web sayfasından yani mfa.gov.tr adresinden öğrenebilirsiniz.

 

Bu bilgi 19.610 kez okundu.

FavoriteLoadingFavorilerime ekle

5 Yorum

  1. 15 yasindaki kizimi almanyaya gonderecem yesil pasaport sahibi saglik sigortasi isteniyormu.tek basina gidebilirmi tesekkurler

  2. Bir ek bilgi daha; dünyada yeşil pasaport (Devlet memurlarına ayrıcalık tanıyan) veren tek ülke Türkiyedir!

Yorum Ekle

Lütfen kutucuğu işaretleyiniz.